mahigiri
 همدان
معرفی سد اکباتان

سد اکباتان در ۳۱ اردیبشهت ۱۳۸۸  (جدید ترین تصویر سد)

سد اکباتان مهمترین سد استان همدان است که در 10 کیلومتری جنوب شرقی شهر همدان بر روی رودخانه آبشینه (یلفان) پائین تر از محل تلاقی رودخانه‌های یلفان و ابرو واقع شده است.

سال شروع: ۱۳۳۸ سال
سال خاتمه: ۱۳۴۲ سال


سد اولیه با هدف تامین آب شرب شهر همدان و حق‌آبه کشاورزی با قدرت تنظیم سالیانه 17 میلیون مترمکعب از آب رودخانه آبشینه در سال 1342 به بهره‌برداری رسید. علیرغم اینکه متوسط رواناب رودخانه در محل محور سد اکباتان، با 213 کیلومتر مربع وسعت حوضه و 505 میلیمتر متوسط بارش سالیانه، حدود 55 میلیون مترمکعب می‌باشد، فقط 31 درصد از آن توسط سد اکباتان تنظیم و به مصرف می‌رسید.
سد مزبور که توسط مشاور طراح و پیمانکار سازنده خارجی احداث گردیده بود، از نوع بتنی وزنی و پایه‌دار به ارتفاع 54 متر، طول تاج 286 متر و حجم مخزن 8 میلیون مترمکعب بود که 5/6 میلیون مترمکعب در سال از آب تنظیمی آن برای مصارف شرب شهر همدان و 5/10 میلیون مترمکعب در سال نیز برای تامین حق‌آبه کشاورزان پائین دست سد اختصاص یافته بود.
ارتفاع سد در زمان ساخت ۵۴ متر (از پی) بوده است و پس از اتمام طرح افزایش ارتفاع، هم اکنون ارتفاع سد اکباتان به ۷۹ متر رسیده است.
نقشه ی هوایی سد اکباتان
http://www.mahigiran.com/msp-fishing-box2/fishingmaps/sadeekpatan.jpg

رود های استان
۱- رود گاماسیاب:این رود دائمی پرآب ترین رود استان است و با شعبه هایش بین کوههای میانی و جنوبی استان جریان دارد. رود گاماسیاب در مسیر خود شاخه های مهمی به نام های رود ملایر، قلقل رود و خرم رود را دریافت می کند. گاماسیاب پس از سیراب کردن دشت نهاوند، از جنوب غربی استان همدان وارد استان کرمانشاه می شود. این رود یکی از شاخه های مهم رود کرخه به شمار می رود و در نهایت به خلیج فارس می ریزد.

http://ahmadvand.com/wordpress/wp-content/uploads/2008/06/gamasyab4.jpg

۲- رود قره چای این رود فصلی بین کوه های میانی و شمالی استان جاری است. شعبه های مهم آن مانند رود آبشینه و رود صالح آباد و سایر شعبات فرعی آن از قله های کوهستان الوند سرچشمه می گیرند. رود قره چای از کوه های شمالی استان نیز شعبات دیگری به نام های خمیگان، زهتران و دمق را دریافت می کند. قره چای پس از زهکشی بخش مهمی از سطح استان از شرق استان همدان وارد استان مرکزی می شود و در نهایت به حوضه مسیله در حوضه آبریز مرکزی می ریزد.

۳- رود تلوار: این رود فصلی در شمال غربی استان جریان دارد و پس از طی مسافت کوتاهی وارد استان زنجان می شود. تلوار از شاخه های رود قزل اوزن بهحساب می آید گه در گیلان به سفید رود معروف است و به دریای خزر می ریزد.

به طور كلي رودخانه‌هاي استان همدان از چشمه‌سارها و زهاب‌ها تغذيه مي‌شوند و معمولاً در فصل تابستان همراه با افزايش دماي هوا و نياز بيشتر نباتات به آب (به استثناي گاماسياب و سيمينه‌رود) بقيه‌ي رودها ، خشك و يا به پايين‌ترين حد آب‌دهي مي‌رسند . مهم‌ترين رودهاي استان همدان عبارتند از :
رود قره‌چاي (سياه‌رود) : از پيوستن آب‌هاي روان از دره‌هاي شمال الوند (رودك‌هاي خاكو ، الوسجرد ، زربار ، برفجين ، سيمين و ... ) تشكيل مي‌شود و در حدود شهر بهار به نام سيمينه‌رود است در عهد باستان ، كتيبه‌هاي آشوري از حوزه‌ رودك‌ها به عنوان "شانارته" و در متون اوستايي به اسم "زرمند" ياد كرده‌اند و در حدود كوريجان به نام "قره‌چاي يا قوريچاي" به سمت شرقي جريان يافته و با عبور از دشت‌هاي شرا و ساوه از استان همدان بيرون رفته و سرانجام به مثابه خشك‌رودي (در تابستان‌ها) به درياچه‌ حوض سلطان قم مي‌ريزد .
[تصویر: 2541.jpg]
رود قره‌سو :
در سمت جنوب‌غربي به اسم گاماسياب و با عبور از دشت نهاوند و در پيوند با (شهاب‌رود) اسد‌آباد (قلقل‌رود) تويسركان به مثابه يكي از شاخه‌هاي اصلي رود كرخه ، سرانجام به خليج‌فارس مي‌ريزد .
رود تلوار :
اين رودخانه از ارتفاعات كوه سفيد در شمال استان سرچشمه مي‌گيرد و جزو شاخه‌هاي قزل‌اوزن مي‌باشد و سرانجام در ناحيه‌ي گيلان به نام سفيدرود معروف است و به درياي خزر مي‌ريزد .
[تصویر: 
17170_2.jpg]
رود سيمينه‌رود :
از دره‌هاي غربي قله‌ الوند سرچشمه مي‌گيرد بين (آرومند و روان) راه كرمانشاه را قطع مي‌كند و پس از مشروب ساختن اراضي صالح‌آباد و حسام‌آباد به رودخانه‌اي كه از گردنه‌ي اسدآباد جاري است، مي‌پيوندد و به طرف امزاجرد جاري مي‌گردد .
رود خاكو :
از قله‌ي الوند سرچشمه مي‌گيرد و در روستاهاي مجاور امزاجرد به سيمينه‌رود منتهي مي‌شود از دامنه‌ كوه الوند سرچشمه مي‌گيرد از وسط شهر مي‌گذرد . در اراضي گراچقا به رودخانه‌ خاكو مي‌ريزد .
[تصویر: 
68ihklc.jpg]
رود عباس‌آباد :
از كوه‌هاي گنجنامه‌‌ الوند سرچشمه مي‌گيرد . پس از مشروب ساختن باغ‌هاي دره‌ عباس‌آباد و ديگر باغ‌هاي غربي شهر ، سيلاب آن در اراضي گراچقا به رودخانه‌ خاكو جاري مي‌شود .
[تصویر: G40.jpg]
رود گردنه‌ اسدآباد :
از گردنه مذكور سرچشمه مي‌گيرد و پس از گذشتن از كنار تاج‌آباد و اراضي گندم‌چين در اراضي بهادرآباد با رودخانه‌ همه‌كسي ، يكي مي‌شود و در اراضي حسام‌آباد به سيمينه‌رود مي‌پيوندد .

[b]رود همه‌كسي :[/b]
از گردنه‌ همه‌كسي سرچشمه مي‌گيرد پس از مشروب ساختن روستاهاي همه‌كسي و چند دهكده‌ ديگر به رودخانه‌ي گردنه‌ اسدآباد منتهي مي‌شود .
[تصویر: 
HamedanFall.jpg]
رودخانه ها و چشمه ها نهاوند :
مهم‌ترين منبع آبي و رودخانه شهرستان نهاوند گاماسياب است كه سرچشمه اصلي و اوليه آن در شهرستان نهاوند و ارتفاعات گرين است . هم چنين منطقه نهاوند داراي سراب هاي زيادي است كه باعث رونق كشاورزي در منطقه شده است . مهم ترين سراب هاي موجود در اين منطقه عبارتند از : گاماسياب ، كنگاور ، كهنه ، بنفشه ، وشت ، فارسبان ، ماران ، كيان ، ملوسان ، بارود آب ، بابا علي ، گنبدكبود ، گردكانه و ورزانه . هم‌چنين در حدود 142 چشمه در منطقه براي مصارف كشاورزي و آشاميدني موجود است .
سایر رودخانه ها :
ديگر رودخانه‌هاي همدان عبارتند از ابوك ، ارزانفود ، وفرجين و رودهاي ديگري كه در حوزه‌ شهرهاي تابعه‌ استان جاري مي‌باشند .
سرآب فارسيان و سراب گيان نهاوند :

اين سرآب ها از دامنه های كوه های زاگرس در جنوب نهاوند می جوشند و از گردشگاه هاي مهم استان همدان محسوب می شوند . در حواشی اين دو سرآب ها درختان كهنسال با بيش از 500 سال عمر (يادگاری از جنگل های زاگرس) هنوز هم بر جای مانده‌اند . اين دو سرچشمه شگفت آور از گردشگاه هاي مردم منطقه به شمار مي روند .

معرفی سد آبشینه

سد آبشينه كه در غرب ايران واقع شده است يك سد خاكي با ارتفاع 18 متر و عرض تاج 8 متر مي باشد كه در خارج از بستر رودخانۀ آبشينه ساخته شده است .

http://lh6.ggpht.com/hamsaz.saz/SCkuwrdWI9I/AAAAAAAAAPE/qPtYNHQ1YGc/s288/DSCN2195.JPG

|+| نوشته شده توسط peyman در یکشنبه چهاردهم شهریور ۱۳۸۹  |
 
 
بالا